Jak płacić podatki w  UK


Praca i życie w Wielkiej Brytanii, jak w każdym kraju, wiaże się z koniecznością odprowadzania danin na rzecz państwa. Choć tutaj płaci się jeszcze systematycznie na rzecz gminy, to jednak ten system nie jest najgorszy. Poniżej przedstawiamy krótkie kompendium tego, z jakimi opłatami - z reguły - trzeba się pogodzić w tym kraju. I od czego jesteśmy wolni.Kwota wolna od podatku w UK


Zacznijmy od tego, co jest najprzyjemniejsze - czyli od sumy, do której jesteśmy zwolnieni od podatków. Tak więc w roku podatkowym 2022/23 pozostaje ona na podobnym poziomie co uprzednio (państwo rekompensuje sobie wydatki z czasów pandemii). Jest to £12,570.

Uwaga! Kwota wolna od iodatku w UK nie ma zastosowania w przypadku przychodów powyżej £125,140.

Nie korzystne jest toteż , że owa kwota wolna od podatku (personal allowance) pozostanie zamrożóna do roku 2026. De facto jeśli wasze płace będą rosnąć, zapłacicie na przestrzeni kilku lat więcej podatku. No chyba, że nie przekroczycie kwoty wolnej...

podatki od pracy w UK

Stawki podatkowe dla zatrudnionych i samozatrudnionych


Stawka podstawowa - od £12,571 do £50,270 wynosi 20%

Stawka wyższa - od £50,271 do £150,000 - 40%

Stawka dodatkowa - ponad £150,000 - 45%

Podwyższona stawka National Insurance tax rate


Zarabiająć w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych cywilizowanych krajach, trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku to National Insurance. Normalnie robi to za was pracodawca. Jako samozatrudnieni zazwyczaj spotkacie się z tzw. Class 2 i Class 4 National Insurance. Zostaną one naliczone przy okazji rocznego rozliczenia Self Assessment.

Od roku 2022/23 National Insurance wzrasta do 1.25 punktów procentowych. To również ma na celu nadrobienie strat związanych z pandemią. Podwyżka ma miejsce od lipca 2022 r.

Wkrótce dojdzie do pewnej zmiany w owym systemie. W 2023 r. pojawi się składka Health and Social Care Levy. Również o stawce bazowej 1.25 procenta.

Limity podatkowe Class 2 NICs i Class 4 NICs na rok 2022/23

National Insurance nie trzeba płacić w granicach do £6,724

Następne przedziały płacowe:

Small profits threshold for Class 2 NICs - do £6,725

Lower profits limit for Class 4 NICs do £9,880 (od lipca 2022)

Upper profits limit - do £50,270


Stawki National Insurance wynoszą:


Class 2 NICs - £3.15 na tydzień (£3.05 do tej pory)

Class 4 NICs do limitu "upper profits" - 10.25 procenta (uprzednio 9%}

Class 4 NICs powyżej "upper profits limit"  - 3.25 procenta (uprzednio 2%}

Tutaj złożysz zeznanie podatkowe:

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego. Od tego dnia można składać zeznania Self Assessment - aż do 31 stycznia następnego roku. Po tym czasie należy się liczyć z karnymi odsetkami.

___________________


Dodatkowe obniżki podatku


W Wielkiej Brytanii istnieje kilka możliwości zredukowania podatku jaki płacimy od swoich dochodów. Oprócz tego, co możemy normalnie odliczyć od przychodu w momencie skłądania zeznania jeśłi jesteśmy samozatrudnieni (koszta i inwestycje), istniają opcje dla tak dla samozatrudnionych jak i zatrudnionych.

To np. tzw. Marriage Allowance. Polega to na tym, że przekazujemy £1,260 ze swojej kwoty wolnej od podatku (Personal Allowance) swojej żonie, mężowi lub partnerowi cywilnemu. Taka operacja obniży ich podaetk o £252 rocznie.

Jest to wszkaże możliwe w przypadku, kiedy osoba przekazująca ma dochody mniejsze niż Personal Allowance, czyli £12,570. Zdarza się to często np. w rodzinach, w których jedna z osób pracuje na pół etatu (lub dorywczo) na codzień zajmując się domem i dziećmi.

Poniżej możesz aplikować o tę ulgę dla współmałżonków.